Powrót do strony głównej

Wtorkowa sesja nie rozpoczynała się z dużym entuzjazmem, ale w większości przypadków później było już tylko lepiej. Na minusach zamykało się FTSE100 (-0.31%), ale na głównych parkietach UE notowane były wzrosty od 0,40% (Stoxx 600) do 0,78% (DAX). Na poprawę sentymentu na pewno wpływ miała Isabel Schnabel, która swoimi wypowiedziami potwierdziła, że jastrzębie skrzydło EBC nie będzie się nadmiernie sprzeciwiać szybkiemu rozpoczęciu obniżek stóp. Europejskie PMI z sektora usługowego były finalnie rewidowane silniej od oczekiwań lub, w przypadku pierwszych odczytów, okazywały się lepsze od prognoz. Także w USA otrzymaliśmy korzystny mix danych – mniej istotny dla Fed, ale obserwowany z uwagą przez inwestorów wskaźnik ISM w usługach wzrósł z 51,8 pkt. do 52,7 pkt., natomiast liczba wakatów na decydującym zapewne o tempie obniżek amerykańskim rynku pracy nieoczekiwanie spadła ze zrewidowanych w dół 9,35 mln do 8,73 mln (prognozy: 9,31 mln). Rentowności amerykańskich obligacji 10-letnich spadły z 4,26% wczoraj rano do 4,19% dzisiaj, ale wciąż swoją wzrostową korektę kontynuował dolar – kurs EURUSD naruszył 1,08. W świetle tych danych wydaje się jednak, że punkt zwrotny może znajdować się bardzo blisko, o ile nie okaże się, że rynkiem zachwieje piątkowe badanie BLS. Spadki euro uzasadnia skala zmiany w prognozach dotyczących polityki pieniężnej w Europie, ale w dłuższym terminie kurs ten jest zazwyczaj bardziej uzależniony od planów Fed.

GPW pozostaje silna. WIG20 wzrósł o 0,78%, mWIG40 o 0,73%, tylko sWIG80 o skromne 0,08%. Liderami sesji były LPP (+4,49%) i Allegro (+2,99%), na poziomie mWIG40 po raz kolejny rewelacyjnie zachowywało się CCC (+3,85%), które zwyżkę o 37% w listopadzie powiększyło w grudniu już o kolejnych 10%.

S&P500 spadło w środę o 0,06%, ale NASDAQ wzrósł o 0,31%. Dzień przyniósł przede wszystkim przebudzenie Magnificent 7 na tle szerokiego rynku – nVIDIA zyskiwała 2,32%, Apple 2,11%, Amazon 1,41%, a Tesla 1,33%. Zapewniło to neutralną sesję mimo strat na 410 spółkach głównego indeksu i może być zwiastunem końca słabszego okresu Wall Street na tle Europy.

W godzinach porannych sygnał do kontynuacji zwyżek daje Azja, Nikkei rośnie o ponad 2%. Swój kolejny kamień milowy osiągnęła giełda w Bombaju, której całkowita kapitalizacja przekroczyła 4 bln USD, co oznacza szybkie zmniejszenie dystansu do bardzo słabego w tym roku Hong Kongu. Spodziewamy się otwarcia w Polsce i Europie na plusach i solidnej sesji, której istotnymi punktami będzie raport ADP z amerykańskiego rynku pracy, wypowiedź J. Nagela z EBC (reakcja największego jastrzębia Rady na listopadowe niespodzianki inflacyjne może dalej wpłynąć na rynek) oraz grudniowe posiedzenie RPP. Ekonomiści oczekują pozostawienia stóp na dotychczasowym poziomie, nasza prognoza się nie różni. Listopadowe dane CPI z Polski i jej otoczenia otwierają drogę do kolejnych obniżek w bliskiej przyszłości, ale na tym posiedzeniu byłyby one zaskoczeniem.

 

Kamil Cisowski

Dyrektor Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o.

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.