Powrót do strony głównej

Początek 4Q2023 absolutnie nie przebiegł po myśli inwestorów. Wprawdzie sesja rozpoczęła się od niewielkich wzrostów, ale później było już tylko gorzej. Początkowo w dość powolnym tempie, ale rynki osuwały się właściwie bez przerwy w miarę tego jak rosły rentowności na rynku obligacji. Bundy wymazały większość wzrostu cen z piątku, hiszpańskie 10-latki ponownie zbliżyły się do testu 4%, brytyjskie GILT-y już naruszyły maksima z ubiegłego tygodnia, rano notowane są przy rentowności 4,60%. Dobrze rozpoczęty dzień zakończył się wyprzedażą, słabość długu potęgowały dodatnie rewizję europejskich PMI i wzrost wskaźnika ISM dla amerykańskiego przemysłu z 47,6 pkt. do 49,0 pkt. (prognozy: 47,8 pkt.), a także niezwykle wypowiedzi M. Bowman z Fed, orędowniczki kolejnych podwyżek (liczba mnoga) stóp w USA. NA głównych rynkach kontynentu zobaczyliśmy przecenę od 0,91% (DAX) do 1,39% (FTSE MiB).

WIG20 spadł o 2,21%, mWIG40 o 1,07%, a sWIG80 o 0,85%. Jak na taką skalę wyprzedaży niskie były obroty (785 mln zł), ale jest to niewielkie pocieszenie. Po piątkowej sile banków nie pozostał nawet ślad, koszykowo traciły on 2,5%. Bardzo duże ujemne kontrybucje wniosły też PZU (-3,12%), LPP (-3,85%), Orlen (-1,64%), KGHM (-2,81%) czy CD Projekt (-3,51%). Wstępny odczyt inflacji CPI z piątku (8,2% r/r) przyniósł rewizję oczekiwań ekonomistów co do działań RPP w październiku. Spośród ankietowanych przez Parkiet tylko jeden wskazał, zgodnie z naszymi wcześniejszymi prognozami, że stopy mogłyby pozostać na niezmienionym poziomie. Większość spodziewa się cięcia o 25 pb, kilku zakłada nawet 50 pb. Jest to zapewne jeden z czynników, które szkodziły bankom.

Po nerwowej sesji S&P500 wzrosło w poniedziałek o 0,01%, w całości zawdzięczając to czołowym spółkom technologicznym – NASDAQ zyskał 0,67%, więc rozbieżność ma rzadką skalę, a wydaje się szczególnie zaskakująca w dniu, w którym wyraźnie rosły rentowności długu skarbowego. Bohaterem dnia była drożejąca o 2,94% nVIDIA, ale rewelacyjnie zachowywały się też Alphabet (+2,53%) i Meta (+2,20%) i reszta FAAMG. Wspomniane dane nieco przesłaniają wzorst awersji do ryzyka, który był widoczny m.in. na rynku walutowym. Kurs EURUSD przełamał 1,05, w godzinach porannych notowany jest na poziomie 1,0460, którego w tym roku jeszcze nie widzieliśmy. Do testu tegorocznych dołków zapewne zbliża się złoto, które przeceniło się z 1850 $/ou. wczoraj rano do 1820 $/ou. dzisiaj.

W godzinach porannych silnie tracą rynki azjatyckie, zniżka Hang Seng przekracza w momencie pisania komentarza 3%. Presja na amerykańskich kontraktach futures nie jest na razie duża, ale zaczyna narastać, wszystko sugeruje, że rynki europejskie ponownie otworzą się na minusie. Nowe szczyty dolara sugerują dalsze turbulencje w najbliższych dniach, wyraźnie przecenia nawet nadzwyczaj silna ostatnio ropa. Główne szanse na zmianę daje dzisiaj badanie JOLTS, które pokaże liczbę wakatów w sierpniu. Jej ewentualny dalszy spadek mógłby zatrzymać przecenę długu, wesprzeć rynek akcji i skorygować dolara. Wypowiadał się będzie także prezes Fed z Filadelfii, R. Bostic, który z pewnością przedstawi bardziej wyważone stanowisko w sprawie stóp niż M. Bowman.

 

Kamil Cisowski

Dyrektor Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o.

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.