Powrót do strony głównej

Rynki europejskie otwierały się w poniedziałek na plusach, wiedzione wyraźnymi wzrostami w Chinach, wywołanymi poprawą nastrojów wokół azjatyckiego sektora technologicznego (zasługa Huawei) i weekendowymi doniesieniami, że Country Garden porozumiało się z chińskimi wierzycielami w kwestii odroczenia zapadalności długu o wartości 537 mln USD. Po stabilizacji w godzinach przedpołudniowych indeksy jednak obrały kierunek w dół, w sposób powolny, ale systematyczny zbliżając się do poziomów neutralnych, a następnie je przekraczając. Spadki na głównych rynkach nie były duże – od 0,01% (FTSE MiB) do 0,35% (IBEX), wydają się jednak wskazówką, w którym kierunku może poruszać się we wrześniu Europa, o ile nie pojawi się impuls do zwyżek z USA. Podczas poniedziałkowego wystąpienia C. Lagarde uparcie uciekała od tematu podwyżek stóp na przyszłotygodniowym posiedzeniu.

WIG20 spadł o 1,24%, mWIG40 o 0,54%, tylko sWIG80 wzrósł o 0,05%. Silnie taniało LPP (-3,05%), dużą ujemną kontrybucję do głównego indeksu wniósł Orlen (-1,62%), ale sektor finansowy też radził sobie bardzo słabo – PZU potaniało o 1,56%, a WIG_Banki spadł o 1,76%. W mWIG-u o 18,74% spadał Kernel, a skandaliczny sposób prowadzenia delistingu spółki jest obecnie głównym tematem medialnym dotyczącym GPW.

Większość indeksów azjatyckich dziś spada, na minimalnych plusach znajdują się Nikkei i Sensex. Wskaźnik Caixin PMI dla chińskiego przemysłu spadł z 54,1 pkt. do 51,8 pkt., przynajmniej tymczasowo przerywając generalną poprawą sentymentu wokół Chin w ostatnim czasie. Miesiąc może ponownie przynieść turbulencje wokół chińskich deweloperów, suma oczekiwanych od nich spłat długu sięga 1,5 mld USD, najwięcej od stycznia. Kontrakty futures sugerują otwarcie w Europie na niewielkich minusach, podobnie zapewne będzie wyglądała sytuacja w Polsce. W trakcie dnia poznamy finalne odczyty PMI ze strefy euro, C. Lagarde będzie prowadziła panel dotyczący bankowości centralnej. Spodziewamy się, że w absencji ważniejszych danych rynki akcji mogą powrócić na początku miesiąca do spadków, a odreagowanie długu zostanie zahamowane.

 

Kamil Cisowski

Dyrektor Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o.

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.