Powrót do strony głównej

Czwartkowa sesja rozpoczynała się w Europie od spadków, ale choć nie bez problemów i z przerwami, główne indeksy przez całą sesję przemieszczały się stopniowo w górę. Po wczorajszym odczycie CPI z Niemiec, spadek CPI w całej strefie euro z 8,6% r/r do 8,5% r/r, któremu towarzyszył wzrost inflacji bazowej z 5,3% r/r do 5,6% r/r, zostały przyjęte bardzo spokojnie. Odczyty nie odbiegały w żaden sposób od tego, co sugerowały wcześniej liczby z głównych gospodarek. Kurs EURUSD systematycznie spadał, przełamując w godzinach wieczornych poziom 1,06, ale dziś znów notowany jest wyżej. Główne rynki na kontynencie finalnie notowały wzrosty od 0,05% (IBEX) do 0,69% (CAC40).

Zupełnie inaczej wyglądała sytuacja na GPW, gdzie WIG20 spadł o 2,07%, mWIG40 o 1,29%, a sWIG80 o 0,21%. Różnica w zachowaniu Warszawy i Europy wynika w dużej mierze z deklaracji ministra Sasina, że rząd pracuje nad podatkiem od nadmiarowych zysków od spółek górniczych i paliwowych. Choć podobno nikt „nie zamierza ich ostrzyc jak owce, do gołej skóry”, JSW traciło 5,94%, zamykając tabelę WIG20. Co ciekawe, Orlen spadał o zaledwie 1,69%, wypadając lepiej niż większość, 3,14% tracił KGHM, a bardzo słabo zachowywały się banki (-2,96% na poziomie sektora), czego na pewno nie da się wytłumaczyć wynikami Pekao (-2,61%).

W USA S&P500 wzrosło po dobrej sesji o 0,76%, a NASDAQ o 0,73%. Tesla (-5,85%) potwierdziła przecenę z handlu posesyjnego. Pomimo przebicia bariery 4% przez rentowności obligacji 10-letnich, krótki koniec krzywej przy dużej zmienności zakończyć dzień poniżej 4,90%. Duża w tym zasługa R. Bostica, który powiedział, że opowie się za podwyżką o 25 pb w tym miesiącu (ostatnio coraz wyżej wyceniano prawdopodobieństwo ruchu o 50 pb), a także, że widzi przestrzeń do pauzy w cyklu latem. Spodziewamy się, że taki finał dnia jest sygnałem zbliżającej się stabilizacji oczekiwań co do polityki Fed.

W godzinach porannych rosną rynki azjatyckie, kontrakty futures dają nadzieję na zwyżki po otwarciu w Europie. Liczymy na to, że odbicie w Polsce na zamknięciu tygodnia będzie wyraźniejsze niż na reszcie kontynentu. Najważniejszą publikacją dnia będzie wskaźnik ISM z amerykańskiego sektora przemysłowego. Uwagę przyciąga pięcioprocentowa przecena najważniejszych kryptowalut, która jest reakcją na doniesienia o możliwym bankructwie Silvergate, jednego z najpopularniejszych banków amerykańskich współpracujących z branżą.

 

Kamil Cisowski

Dyrektor Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o.

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.