Powrót do strony głównej

Czwartkowa sesja przyniosła na rynkach europejskich, a nawet w większym stopniu w Polsce, moment ulgi po trudnej pierwszej połowie tygodnia. O ile jednak na krajowym rynku wzrosty były wyraźne, w większości przypadków nie wyszły daleko poza poziomy, które kontrakty futures sugerowałyy przed otwarciem. Najsilniejsze spośród głównych indeksów FTSE MiB wzrosło o 0,65%, najsłabsze FTSE100 spadło o -0,29%.Taki układ sił jest typowy dla sesji mocnego dolara. Kurs EURUSD kontynuuje spadki, wczoraj sięgające okolic 1,0580, GBPUSD testowal poziom 1,20.

WIG20 wzrósł o 1,55%, mWIG40 o 1,02%, a sWIG80 o 0,59%. Od początku sesji zyskiwały spółki technologiczne (Allegro, CD Projekt), ale finalnie największe kontrybucje wniosły Orlen (+2,88), PZU (+2,777) i PKO (+1,73%). Dzień przyniósł moment ulgi w bardzo słabym zachowaniu GPW w ostatnim czasie, ale nie wiążemy z nim większych nadziei – obroty nie przekroczyły 800 mln zł.

Po trudnej sesji, która w trakcie dnia chwilowo przyniosła wyraźne spadki S&P500 finalnie wzrosło o 0,53%, a NASDAQ o 0,72%. nVIDIA finalnie powiększyła dziewięcioprocentową zwyżkę z handlu posesyjnego do 14%. Rentowności obligacji 2-letnich pozostawały stabilne w okolicach 4,70%, zamknięcie nastąpiło poniżej tego poziomu.

Sesja w Azji ma mieszany przebieg, ale po jednodniowej przerwie silnie rosną akcje w Japonii. Kontrakty na amerykańskie indeksy ponownie znajdują się pod presją, ale spodziewamy się otwarcia w Polsce i Europie powyżej poziomów neutralnych. Wydarzeniem dnia będzie publikacja wskaźnika Core PCE, preferowanej miary inflacyjnej Fed. Spodziewany jest jego spadek z 4,4% r/r do 4,3% r/r. W naszej opinii nawet odczyt zgodny z oczekiwaniami mógłby dać globalnym giełdom impuls wzrostowy. W rok po ataku Rosji na Ukrainę Chiny nawołują do zawieszenia broni, ale przedstawione propozycje, przede wszystkim zniesienie sankcji, nie mają najmniejszych szans na akceptację USA i państw UE.

 

Kamil Cisowski

Dyrektor Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o.

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.