Powrót do strony głównej

Zamiast nerwowości zobaczyliśmy w poniedziałek spójny wzrost nadziei na dobry raport inflacyjny z USA, widoczny na większości klas aktywów. Kurs EURUSD notujący w trakcie sesji azjatyckiej dołki w okolicy 1,0660 jest dziś notowany na poziomie przekraczającym 1,0740. Rentowności amerykańskich 2-letnich obligacji skarbowych oscylują wokół 4,51%, w trakcie dnia przekraczając 4,55%, a przede wszystkim giełdy zakończyły dzień wyraźnie powyżej otwarcia. Wzrosty na głównych europejskich parkietach wyniosły od 0,58% (DAX) do 1,11% (CAC40).

WIG20 wzrósł o 0,28%, mWIG40 spadł o 0,20%, a sWIG80 o 0,22%. Obroty w Warszawie były niskie, sięgając niecałych 790 mln zł. Brak wyraźniejszego odbicia przy pozytywnych globalnych nastrojach i skali piątkowej wyprzedaży jest potencjalnie negatywnym sygnałem dla polskiego rynku. Najważniejsze spółki WIG20 poza PZU (+2,15%) wahały się niewiele, wyraźnie drożał Kruk (+2,58%) i LPP (+2,15%), dół tabeli okupywały CCC (-3,57%) i JSW (-4,82%).
S&P500 zakończyło dzień 1,14% wyżej, a NASDAQ 1,48% wyżej. Pozytywnym akcentem w godzinach wieczornych były wypowiedzi Sekretarza Stanu, A. Blinkena, który stwierdził, że dopuszcza spotkanie z Wang Yi, jednym z najważniejszych chińskich dyplomatów. Można je odczytywać jako sygnał lekkiego schłodzenia napięć wokół tematu „balonów szpiegowskich”. Po zamknięciu silnie rosły akcje Palantira, dając dziś nadzieję na dobrą sesję segmentu wzrostowego.

W godzinach porannych rośnie większość rynków azjatyckich, neutralnie zachowują się notowania kontraktów futures. Spodziewamy się otwarcia w Poslce i Europie lekko powyżej poziomów neutralnych, ale przebieg dnia będzie w całości zależał od danych o amerykańskiej inflacji. Oczekiwany jest jej spadek z 6,5% r/r do 6,2% r/r przy wyhamowaniu dynamiki inflacji bazowej z 5,7% r/r do 5,5% r/r. Wczorajsze zachowanie giełd sygnalizuje duży optymizm, ale niepokojące sa wskazania nowcast oddziału Fed w Cleveland, pokazujące duże ryzyko odczytu wyższego o 0,1pp. Styczniowy odczyt obarczony jest dodatkowo możliwością zaskoczeń związanych ze zmianami metodologicznymi, dostosowany został także koszyk w sposób, który ogranicza wagę niektórych komponentów, których dynamika silnie taniała (używane samochody), a zwiększający dość wyraźnie znaczenie kosztów utrzymania mieszkań (shelter). W krótkim terminie, w kontekście niezbyt udanego sezonu wynikowego, siły rynku pracy i związanych z nią obaw o dalszą politykę Fed, wreszcie aktualnego poziomu wycen, inflacja spadająca co najmniej zgodnie z prognozami wydaje nam się warunkiem koniecznym kontynuacji wzrostów na amerykańskim rynku akcji.

 

Kamil Cisowski

Dyrektor Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o.

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.