Powrót do strony głównej

Poniedziałkowa sesja przyniosła na europejskich rynkach niewielkie zmiany głównych indeksów, które zwyżkowały po 0,2-0,5%. Dzień pokazał, że poinflacyjna fala wzrostów zaczyna wyczerpywać swój potencjał, ale po tonujących nastroje wypowiedziach J. Yellen i C. Wallera w weekend (ten drugi wprost mówił o przereagowaniu i o tym, że docelowy poziom stóp jest ważniejszy niż wielkość kolejnej podwyżki) wsparcie rynkom dała Lael Brainard, której wystąpienie zostało odebrane jako gołębie, m.in. za sprawą jej uchylenia się od stwierdzenia, że FOMC faktycznie powinno podnieść stopy bardziej niż sugerowano we wrześniu, lekko dystansując się od słow J. Powell’a.

WIG20 wzrósł o 3,17%, mWIG40 o 1,39%, a sWIG80 o 0,98%, w dobrym stylu nadrabiając wzrostowy na innych rynkach piątek. Pewnym wsparciem dla sentymentu było zachowanie WIG_Ukraina (+11,39%) po informacjach o wyzwoleniu Chersonia. Przede wszystkim bardzo silnie rósł KGHM (+6,98%), wysokie dodatnie kontrybucje wnosiły też banki (+3,66% na poziomie sektora), LPP (+6,93%), a także Pepco (+11,43%), które nieoczekiwanie wejdzie do MSCI Poland.

Rynek amerykański rozpoczynał sesję w sposób sugerujący przynajmniej lekką korektę po szaleństwie ubiegłego tygodnia, ale na kilka godzin przecenę odsunęła L. Brainard. Finalnie jednak w ostatniej fazie sesji dominowała podaż, a dzień zakończył się spadkiem S&P500 o 0,89%, a NASDAQ o 1,12% przy mocnym odbiciu VIX.

W godzinach porannych rosną rynki azjatyckie, w szczególności Hong Kong, gdzie skala zwyżki przekracza 3,5% pomimo bardzo słabych danych z chińskiej gospodarki. Jest to zasługa spotkania między Xi Jinpingiem a Joe Bidenem na Bali. Pomimo braku rzeczywiście istotnych działań, zapowiedzi powrotu do współpracy w zakresie ochrony klimatu i bezpieczeństwa żywnościowego na świecie wydają się kolejnym krokiem w deeskalacji napięć z ostatnich miesięcy. Notowania kontraktów futures sugerują, że sesja w Europie rozpocznie się od wzrostów, a w USA pojawi się szansa na kolejny atak S&P500 na poziom 4000 pkt. Stabilne pozostają rynki długu i walut. W trakcie dnia na uwagę zasługiwać będą raporty Wall Mart i Home Depot, uważane za mierniki sytuacji amerykańskiego konsumenta. Wypowiadał się będzie P. Harker z FOMC, „niezwykle ważne ogłoszenie” ma przedstawić Donald Trump coraz ostrzej konfliktujący się z M.McConnellem po słabych dla Republikanów wyborach połówkowych.

 

Kamil Cisowski

Dyrektor Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o.

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.