Powrót do strony głównej

Wtorkowa sesja przyniosła utrzymanie się pozytywnego sentymentu na globalnych rynkach. Potencjalne przejęcie Kongresu przez Republikanów przyniosło kontynuację ruchów, które widzieliśmy w poniedziałek – wzrostu na giełdach i osłabienia dolara wobec powszechnej wiary, że taki scenariusz, paraliżujący dla administracji Joe Bidena, będzie skutkował ograniczem wydatków fiskalnych, a w konsekwencji być może także łagodniejszą polityką Fed. Główne rynki na Starym Kontynencie rosły od 0,39% (CAC40) do 1,15% (DAX).

WIG20 wzrósł o 1,78%, sWIG80 o 1,0%, ale mWIG40 spadł o 0,07%. Tylko 4 spółki głównego indeksu zamykały się na minusach, a wzrosty miały zróżnicowanych liderów – począwszy od Orlenu (+2,55%), przez KGHM (+3,78%), Dino (+3,06%) i Allegro (+3,89%). Jeszcze silniej rosły mniejsze istotne spółki, jak mBank (+4,64%) i JSW (+4,81%). W przypadku mBanku był to wynik pozytywnej reakcji na bardzo solidne wyniki i niższą od oczekiwań stratę pomimo zawiązania wysokich rezerw związanych z wakacjami kredytowymi i hipotekami frankowymi.

Po nerwowej sesji, która przyniosła przejściowe spadki głównych indeksów i ich odbicie na finiszu, S&P500 wzrosło o 0,56%, a NASDAQ o 0,49%. Pomimo tego dobrego wyniku zwracamy uwagę na ponowny, tym razem dość wyraźny wzrost VIX. Rynek amerykański rośnie z coraz poważniejszymi obciążeniami. Zakładamy, że w dużej mierze jest to związane z nadziejami na dobry odczyt inflacji w dniu jutrzejszym. W zależności od ogłoszonego poziomu możemy po danych zobaczyć w naszej opinii lekką realizację zysków lub poważną wyprzedaż. Wczoraj kolejnym czynnikiem, który mógł skłaniać do lekkiej ostrożności, ale miał niewielki efekt, było załamanie kryptowalut. Jest ono skutkiem kryzysu płynnościowego na czwartej największej giełdzie krypto, FTX, która zostanie najprawdopodobniej przejęta przez lidera rynku, Binance. Pikanterii sprawie dodaje fakt, że sytuacja została wywołana w dużej mierze właśnie przez właściciela Binance, Changpenga Zhao, który pozostawał w konflikcie z głównym akcjonariuszem FTX, Samem Bankman-Friedem, a w weekend ogłosił w weekend wyprzedaż tokena FTX, FTT. Obecnie FTT jest już przeszło 80% tańsze niż przed dwoma dniami, silnie wyprzedawana jest Solana, ale tracą nawet Ethereum i Bitcoin, wczoraj odpowiednio 15% oraz 10%.

Na dwie godziny przed rozpoczęciem sesji w Europie przecenia się większość rynków azjatyckich, Hong Kong notuje wyraźne, półtoraprocentowe spadki. Notowania kontraktów na amerykańskie indeksy pozostają stabilne z lekkim wskazaniem w dół, nieco słabiej wyglądają europejskie, więc oczekujemy otwarcia na niewielkich minusach. W tej chwili niejasne jest, czy Republikanie zdołają odbić Senat, głosowania w Pensylwanii i Georgii nie idą raczej po ich myśli, natomiast nieznane są jeszcze liczby z Nevady, uważanej za ich największą szansę na uzyskanie krytycznej przewagi jednego miejsca. W zależności od rozwoju sytuacji w kolejnych godzinach możemy zobaczyć podwyższoną wolatylność na rynku akcji i walutowym. Znaczenie prognostyczne dzisiejszej sesji będzie niewielkie, losy dalszych wzrostów będą zależały od jutrzejszej inflacji w USA. W Polsce zbierze się RPP. W obliczu bardzo mocnego złotego uważamy, że nawet bardzo już zrewidowane w dół oczekiwania co do skali podwyżki (obecnie spodziewany jest ruch o 0,25pb) mogą się nie zrealizować. Rada może ponownie pozostawić stopy na niezmienionym poziomie, powołując się na listopadową projekcję, która nie powinna przynieść podwyższenia ścieżki inflacji, może natomiast pokazać niższy wzrost PKB w kolejnych kwartałach.

 

Kamil Cisowski

Dyrektor Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o.

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.