Powrót do strony głównej

Nowy tydzień rozpoczął się lepiej niż wskazywały rano notowania kontraktów futures i niż się spodziewaliśmy. Zbieżne z naszymi oczekiwaniami pogłębianie spadków z otwarcia trwało do około południa, później stopniowo przewagę uzyskiwał popyt, a poprawa sentymentu została scementowana w okolicach amerykańskiego otwarcia, po którym nastąpił silny ruch w górę. Pod nieobecność giełdy w Londynie (pogrzeb Królowej) pozostałe rynki europejskie zamykały się w okolicach zera. Najsłabszy spośród głównych indeksów CAC40 spadł o 0,26%, najsilniejszy DAX zyskał 0,49%. Ceny gazu w Holandii wymazały część spadku z rana, ale październikowe kontrakty wciąż zamykały się prawie 3% niżej. Rentowności europejskiego długu wciąż wykazują lekką tendencję wzrostową, ale zaczyna ona słabnąć. Kurs EURUSD zdołał wraz z giełdami odrobić spadki z początku dnia i dzisiaj rano oscyluje wokół poziomu 1,0030.

WIG20 wzrósł o 1,69%, mWIG40 o 1,25%, a sWIG80 spadł o 0,18%. Warszawska giełda od początku dnia zachowywała się niezwykle dobrze, w czym na starcie dnia silnie wspierał ją CD Projekt. Na fali wzrostu zainteresowania Cyberpunkiem w weekend (premiera serialu z uniwersum na Netflix, nowy patch) akcje przejściowo drożały nawet do 97 zł. Mimo że cały wzrost został jednak wymazany (przy wysokich, sięgających niemal 150 mln zł obrotach), zwyżka znalazła innych liderów w postaci spółek Skarbu Państwa. Otwierające się neutralnie PKO (+2,75%) i Orlen (+2,33%) wniosły największe pozytywne kontrybucje, ale zdecydowanie najlepiej zachowywało się PGE (+5,86%).

S&P500 wyszły z poziomów ujemnych, by zyskać odpowiednio 0,69% oraz 0,76%. Zwrot jest tym bardziej ciekawy, że nie towarzyszyły mu spadki rentowności długu, ale wyceny najbliższej podwyżki są cały czas tonowane – ruchowi o 100 pb przypisywane jest już prawdopodobieństwo tylko 18% (w szczycie ponad 30%). Cały czas tworzy to pole, by potwierdzenie scenariusza bazowego lekko pozytywnie wsparło rynek w najważniejszą w tym tygodniu środę, ale do wywołania istotnego efektu i tak niezbędna będzie naszym zdaniem sygnalizacja zmniejszenia skali kolejnych podwyżek. Gwałtownie taniejąca ropa (WTI zeszło chwilowo poniżej 82 $/b) odrobiła całe straty, zatrzymując się dopiero przy poziomie 85,5 $/b.

Wall Street dało dziś pozytywny impuls rynkom azjatyckim, kontrakty futures sugerują, że ewidentnie czeka nas pozytywny początek sesji, z dodatnimi lukami na otwarciu w Europie. GPW będzie musiała potwierdzić wczorajsze zachowanie, nieprzekonujące pozostają na razie obroty, w poniedziałek ledwo przekraczające 800 mln zł. Trudno oczekiwać, by przed jutrzejszym posiedzeniem FOMC doszło do wybuchu optymizmu, widzimy natomiast ryzyko podaży poprzedzającej wydarzenie, które może scementować retorykę J. Powell’a po złych danych o inflacji.

 

Kamil Cisowski

Dyrektor Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o.

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.