Powrót do strony głównej

Środowa sesja ponownie zakończyła się na GPW po myśli inwestorów. WIG20 zyskał 0,9%, generując przy tym obroty na poziomie 650 mln zł. Kolor zielony pojawił się również w drugiej i trzeciej linii spółek – mWIG40 zyskał 1,1% a sWIG80 1%. Tym razem polski parkiet wypadł relatywnie lepiej na tle Starego Kontynentu, na którym główne indeksy walczyły o utrzymanie się w okolicach poziomów neutralnych. Nastroje panujące na rynkach europejskich wyraźnie pogorszyły się w trakcie dnia po słowach S. Ławrowa, który powiedział, że cele militarne Rosji mogą przesunąć się poza wschodnie tereny Ukrainy ze względu na dostarczanie przez Zachód broni dalekiego zasięgu. Niemiecki DAX zaliczył ostatecznie zniżkę o 0,2%, a francuski CAC40 przecenił się o 0,3%.

Dziś w centrum uwagi znajdzie się posiedzenie EBC, na którym zapadnie pierwsza od 11 lat decyzja o podniesieniu stopy depozytowej. Inwestorzy ponadto będą bacznie śledzić dalsze doniesienia na temat wznowienia dostaw gazu do Europy. Zgodnie z informacją przekazaną przez rzecznika prasowego Nord Stream AG, w czwartek surowiec ponownie popłynął gazociągiem przy przepustowości ok. 30%. Informacje te potwierdził również Gazprom, który przekazał, że dostawy zostają wznowione, jednak w ograniczonym zakresie. W momencie pisania komentarza, na fali tej informacji wyraźnie umacnia się eurodolar.

W środę na krajowym podwórku poznaliśmy czerwcowe dane dotyczące produkcji przemysłowej oraz wynagrodzeń, przy czym ciekawszy wydaje się ten drugi odczyt. Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w poprzednim miesiącu o 13% r/r. Tym samym jest to już drugi miesiąc z rzędu, w którym wzrost płac był niższy niż inflacja. Wprawdzie sam odczyt jest znacząco wyższy na tle średniej z ostatnich lat, jednak sugeruje, że ryzyko rozkręcenia się spirali płacowo-cenowej jest na ten moment ograniczone. Wiele wskazuje na to, że w kontekście dynamiki wynagrodzeń zaczyna być widoczny efekt spowolnienia gospodarczego. W czerwcu przybyło ok. 5 tys. nowych etatów, co jest słabym wynikiem na tle wzorca sezonowego. Dane te sprzyjają realizacji scenariusza, zgodnie z którym RPP podniesie we wrześniu stopę referencyjną po raz ostatni w tym cyklu o 50 pb.

Tymczasem za oceanem wakacyjne odbicie nabiera rumieńców. Indeksy S&P500 oraz Nasdaq zakończyły wczorajszą sesję rosnąc odpowiednio o 0,6% oraz 1,6%. Warto zauważyć, że wspomniane indeksy po raz pierwszy od trzech miesięcy znalazły się powyżej 50-dniowej średniej kroczącej, co historycznie bywało dość mocnym sygnałem kupna. W ramach trwającego sezonu wynikowego swoje sprawozdania opublikowało już ok. 12% spółek należących do indeksu S&P500, przy czym prawie 70% z nich pochwaliło się lepszym zyskiem od konsensusu. Po zamknięciu sesji na Wall Street miała miejsce publikacja wyników przez Teslę, które również przebiły rynkowe oczekiwania. Analitycy w swoich prognozach obawiali się negatywnych skutków przestojów fabryki w Szanghaju oraz wysokich kosztów uruchomienia fabryki w Berlinie. Wydaje się jednak, że producent elektrycznych samochodów wyszedł z tych opresji obronną ręką, a w drugim półroczu zakłada dalszą poprawę dynamiki sprzedaży.

 

Patryk Pyka

Analityk Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o.

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.