Powrót do strony głównej

Rok 2022 rozpoczął się w sposób bardzo przyjemny dla inwestorów na europejskich i amerykańskich rynkach akcji. Główne indeksy UE otworzyły się na plusach, odbiły wyraźnie po starcie handlu, a następnie utrzymały wzrosty, które wynosiły od 0,45% (Stoxx 500) do 1,40% (FTSE MiB). WIG20 wzrósł o 0,86%, mWIG40 o 1,72%, a sWIG80 o 1,54%. Główny impuls pierwszym dwóm indeksom dawały banki (WIG_Banki: +2,0%), silnie rosły notowania CD Projekt (+3,99%), który ponownie przekroczył poziom 200 zł za akcję. W drugim szeregu poza sektorem finansowym świetnie radziły sobie Kęty (+3,11%), Budimex (+5,07%) czy Livechat (+5,82%), zwolennicy tezy o przełomie w gamingu,do których się zaliczamy, mieli powody do zadowolenia z powodu Ten Square (+5,73%) czy Huuge (+5,34%).

Sesja w USA to zwyżka S&P500 o 0,64% i NASDAQ o 1,20%. Sesja typowa dla ostatnich lat, nawet pomimo wyraźnych wzrostów rentowności amerykańskich informacji skarbowych (choć trzeba przyznać, że znacznie silniejszych na długim niż na krótkim końcu). Na sielankowy obraz składają się zasadniczo dwie historie. O 2,50% wzrosły akcje Apple, spółka jako pierwsza w historii chwilowo przekroczyła granicę 3 bln USD kapitalizacji. Ostatni bilion wzrostu miał miejsce w ciągu kilku ostatnich miesięcy, mimo że tak naprawdę nie sposób wskazać żadnego istotniego czynnika fundamentalnego, który by go powodował, spółka od bardzo dawna nie pokazała istotnej nowej linii produktowej. Ubiegłoroczny wzrost przychodów o 33% był pierwszym dwucyfrowym w ciągu 3 lat i wynikał w dużym stopniu z efektu niskiej bazy. W rok 2022 Apple wchodzi w pogarszającym się otoczeniu (operatorzy sieci mają ograniczać subsydiowanie telefonów 5G) z prognozami wzrostu sprzedaży w obecnym roku fiskalnym o 1%, a o 5% średnio w ciągu najbliższych trzech. Mimo to wskaźnik ceny do przyszłego zysku przekracza 30, co czyni ją handlowaną z premią 42% do S&P500 (przy średnich 4% w ciągu ostatnich 5 lat) i prawie dwa razy drożej niż w ostatnich latach przed pandemią.

Druga historia dotyczy Tesli, kolejnej z listy 5 spółek, które miały kluczowy wpływ dla zachowania S&P500 w ubiegłym roku (poza nimi Alphabet, Microsoft i Nvidia). Producent samochodów elektrycznych wystartował wzrostem o 13,53%, największym od marca ubiegłego roku po informacjach, że w 4Q2021 spółka dostarczyła 308,6 tys. pojazdów (konsensus: 263 tys.). W ujęciu całego roku 936 tys. sprzedanych Tesli to wzrost o 87%. Choć są to w niekwestionowany sposób doskonałe liczby, wczorajszy przyrost kapitalizacji spółki (około 140 mld USD) to więcej niż wartość co najmniej 90% podmiotów wchodzących w skład S&P500, a obecna wycena wymaga, by Tesla faktycznie w ciągu 3-5 kolejnych lat zwiększała sprzedaż o co najmniej 50% rocznie.

Azja podąża dziś za USA, choć negatywnie wyróżniają się giełdy chińskie, kontrakty futures sugerują kontynuację wzrostów podczas dzisiejszej sesji, ostatniej, dla której silna jest okołonoworoczna sezonowość. Wydarzeniem dnia będzie posiedzenie RPP, które ma przynieść podwyżkę stopy referencyjnej w Polsce o kolejne 50 pb i pomóc w zrozumieniu, co oznacza ostatnia nagła i bardzo silna wolta prezesa Glapińskiego w kwestii prognoz inflacyjnych (sugerowana przez niego średnioroczna inflacja na poziomie 7,8% w 2022 r. jest w naszej opinii po raz pierwszy zawyżona). Poza danymi o cenach w grudniu m.in. z Francji poznamy też wskaźnik ISM dla amerykańskiego przemysłu.

 

Kamil Cisowski

Dyrektor Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o.

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.