Powrót do strony głównej

Środowa sesja znacznie przybliżyła inwestorów do tego, jak zapewne wyobrażali sobie przedświąteczny tydzień. Główne indeksy w Europie zyskiwały od 0,66% (FTSE MiB) do 1,24% (CAC40). WIG20 zyskał 1,23%, mWIG40 0,19%, a sWIG80 0,29%. Obroty na GPW są już niewielkie, ponownie przekraczały lekko 700 mln zł, ale zmian głównego indeksu wciąż cieszy. W największej mierze jest ona zasługą Allegro (+5,04%), które po nieudanej próbie wczoraj przebiło poziom 40 zł za akcję, w trakcie pięciu sesji zyskując już 19% i formując podwójne dno. Do górnego ograniczenia swojego trendu bocznego zbliża się też CD Projekt (+3,39%), pozytywnie z perspektywy technicznej wygląda sytuacja na Dino (+2,91%).

S&P500 zyskało wczoraj 1,02%, a NASDAQ 1,18%. Wzrost PKB w USA za poprzedni kwartał został zrewidowany z 2,1% k/k saar do 2,3% k/k saar, co równoważyło słabszą od oczekiwań sprzedaż domów (6,46 mln vs. konsensus 6,55 mln). Dziś poznamy najważniejsze dane tego tygodnia, bazową inflację PCE z USA. Oczekiwany jest jej wzrost w listopadzie z 4,1% r/r do 4,5% r/r. Wczorajsze zachowanie rentowności, stabilizacja, a następnie ich spadek pomimo dobrej sesji na giełdzie, sugeruje, że tym razem wiara w brak niespodzianek jest duża.

Najważniejszą informacją z wczoraj było to, że pierwsze badania z RPA i Szkocji potwierdzają to, czego wszyscy się spodziewali – Omikron jest znacznie mniej zjadliwy niż wariant delta. Badacze ze Szkocji oczenili, że ryzyko hospitalizacji jest w jego przypadku trzykrotnie mniejsze w porównaniu z deltą, zespół z RPA ocenił je jako pięciokrotnie mniejsze. Najmniej optymistyczny wydaje się efekt badań w Imperial College of London, gdzie spadek szans na hospitalizację to około 50%, natomiast to badanie prezentuje bardziej akademickie, a mniej użytkowe podejście (odsiewanie czynników wzmagających odporność, które pojawiły się w każdej populacji).

Choć takie statystyki napawają optymizmem, a kolejne liczby raczej go będą pogłębiać (ryzyko zgonu może okazać się kilkunastokrotnie niższe), warto pamiętać, że zaraźliwość Omikrona jest tak wysoka (według badania szkockiego wśród osób, które już przechodziły COVID nawet 10-krotnie), iż liczba osób, które będą przechodziły chorobę w sposób ciężki wcale nie musi spadać, a z perspektywy możliwości wprowadzenia restrykcji to ta liczba jest kluczowa.

Warto wspomnieć, że po raz kolejny stopy procentowe podniósł wczoraj Bank Czech i zrobił to silniej od oczekiwań, o 100 pb (do 3,75%). Decyzja nie była jednak jednomyślna, dwóch z siedmiu członków chciało pozostawienia stopy bez zmian. Otwartym pytaniem jest, w jakim stopniu RPP ogląda się na Pragę, natomiast spodziewane po wczoraj obniżenie stawki VAT na produkty żywnościowe do zera odejmie od lutowego CPI zapewne około 1,1 pp, dając Radzie argument za spokojnym zacieśnieniem.

W imieniu całego Zespołu Xelion chciałbym życzyć wszystkim naszym czytelnikom Wesołych Świąt, nasz kolejny komentarz ukaże się 27.12.2021 r.

 

Kamil Cisowski

Dyrektor Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o.

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.