Powrót do strony głównej

Wtorkowa sesja, która już w godzinach porannych zapowiadała się bardzo dobrze, zamieniła się w Europie i USA w prawdziwy tryumf byków, wymazując na parkiecie amerykańskim niemal całość obecnej korekty, a na Starym Kontynencie dając podstawy pod kontynuację odbicia. Główne rynki europejskie rosły od 1,42% (IBEX) do nawet 2,91% (CAC40), niezwykle silny by też DAX (2,82%). Na sentyment oddziaływała m.in. decyzja chińskiego banku centralnego o obniżeniu stopy rezerwy obowiązkowej, co przełoży się na dodatkowe 188 mld USD w systemie finansowym oraz sygnały ze strony premiera Li Keiquanga, że może to być zaledwie początek działań w polityce monetarnej, które będą prowadziły do uspokojenia sytuacji na rynku nieruchomości. Najważniejszym słowem w polityce KPCh w przyszłym roku ma być „stabilność”. Nastrojom nie przeszkadzał też na pewno solidny odczyt ZEW, który zarówno w Niemczech, jak i w strefie euro okazał się wyższy od konsensusu (odpowiednio 29,9 pkt. vs. 25,3 pkt. oraz 26,8 pkt. vs. konsensus 22,4 pkt.).

WIG20 wzrósł o 1,85%, mWIG40 o 1,62%, a sWIG80 o 0,67%. Wczorajszy dzień daje nadzieję, że wyznaczony został dołek notowań Allegro – spółka drożała o 7,31% przy obrotach sięgających 170 mln zł. Bardzo mocnym wsparciem dla indeksu były też KGHM (+5,48%), Orlen (+3,83%) czy LPP (+3,42%). Bardzo słabo natomiast zachowywała się energetyka, WIG_Energia spadł o 0,65%. Wśród średnich spółek zdecydowanie największą pozytywną kontrybucję wniósł Kruk (+7,06%), za którym uplasowało się ING (+3,11%), InterCars (+5,01%) i Wirtualna Polska (+5,94%).

Tak dobra sesja nie byłaby pewnie możliwa, gdyby nie kolejne pozytywne informacje na temat Omikrona – GlaxoSmithKline ogłosiło, że opracowana przez spółkę terapia oparta o sotrovimab jest wobec niego skuteczna, ale ważniejsze są kolejne statystyki z RPA, wskazujące na niezwykle niski odsetek hospitalizacji przy lawinowo rosnącej liczbie wykrytych przypadków. Rynek półoficjalnie przyjął wczoraj tezę, że nowy wariant charakteryzuje się bardzo łagodnym przebiegiem choroby.

S&P500 wzrosło wczoraj o 2,07%, a NASDAQ o 3,03%, mieliśmy do czynienia z „kupowaniem dołka” w pełnej krasie. Choć zachowanie rynku długu i malejące obawy o COVID powinny faworyzować DJIA, inwestorzy zwrócili swoją uwagę na wszystko, co przeceniało się w ciągu ostatnich dni – notowania ARK Innovation wzrosły o 5,43%. Najlepsza sesja na amerykańskim rynku od marca teoretycznie otwiera drogę do kontynuacji odbicia w Polsce i Europie w dniu dzisiejszym, ale zarówno na rynkach azjatyckich, jak i w notowaniach kontraktów futures widać pewną niepewność. W trakcie dnia będzie występowała C. Lagarde, poznamy też dane JOLTS z amerykańskiego rynku pracy.

Dla GPW najważniejszym wydarzeniem będzie dziś posiedzenie RPP, konsensus sugeruje podwyżkę stopy referencyjnej o 50 pb, do 2,75%. Ryzyko dla tej prognozy jest w naszej opinii asymetryczne – nie wykluczamy ruchu o 75 pb ani znacznie mniej prawdopodobnego o 100 pb, natomiast zwracamy uwagę, że miałyby one związek z podejrzewaną przez nas intencją szybkiego zakończenia, a przynajmniej zawieszenia cyklu. Oczywiście mogłaby ona zostać zakomunikowana także przy konsensusowej podwyżce, natomiast wtedy rynek oczekiwałby zapewne reakcji na jakiekolwiek następne niespodzianki inflacyjne.

 

Kamil Cisowski

Dyrektor Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o.

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.