Powrót do strony głównej

W środę WIG20 drugi dzień z rzędu zakończył dzień na minusie. Przy czym należy zaznaczyć, że w przeciwieństwie do wtorku, był to rzeczywisty spadek pozbawiony efektu w postaci odcięcia dywidend, o którym pisaliśmy we wczorajszym komentarzu. Polski indeks blue chipów zamknął ostatecznie sesję ze spadkiem o 0,9%, generując przy tym obroty na poziomie nieco poniżej 1 mld zł. Najlepiej spośród flagowych indeksów krajowych radził sobie mWIG40, który zyskał 0,7%. Gorzej sytuacja rozstrzygnęła się w trzeciej linii spółek, gdzie sWIG80 zaliczył zniżkę o 0,3%.

W gronie największych polskich spółek słabością wyróżniał się sektor bankowy. W środę akcje Pekao potaniały o 3,1% a PKO BP o 2,2%. Po drugiej stronie rynku znalazł się z kolei Mercator, który wzrostem o 6,5% odreagował bolesną serię ostatnich czterech sesji spadkowych. Na wyróżnienie ponownie zasługuje Jastrzębska Spółka Węglowa, której akcje po wzroście o 4,5% przekroczyły poziom 56 zł. Głośno zrobiło się również wokół Taurona (+2,4%) – spółka podpisała ze Skarbem Państwa list intencyjny w sprawie zbycia 100% akcji Tauron Wydobycie, co w praktyce oznacza formalne rozpoczęcie procesu wydzielenia aktywów węglowych. Tauron podał jednocześnie w komunikacie, że transakcja mogłaby zostać sfinalizowana do końca roku.

Tymczasem na Wall Street mogliśmy wczoraj obserwować odreagowanie, które przerodziło się w najsilniejsze wzrosty od trzech tygodni. Na zamknięciu sesji za oceanem S&P500 zyskiwało 0,9%, DJIA 0,7%, a Nasdaq 0,8%. Szczególnie dobrze radziły sobie spółki naftowe, które korzystały z wyraźnych wzrostów cen ropy. W ubiegłym tygodniu zapasy surowca w USA spadły o ponad 6 mln baryłek i są najniższe od dwóch lat. Wydobycie „czarnego złota” w Zatoce Meksykańskiej po huraganie Ida nie osiągnęło jeszcze swojego potencjału. Według analityków surowcowych, ponad 40% produkcji z tego rejonu nie powróciło do tej pory na rynek. Warto przy okazji wspomnieć, że w poniedziałek OPEC opublikował miesięczny raport na temat sytuacji popytowo-podażowej na świecie. Według kartelu, powrót popytu do poziomów sprzed pandemii nastąpi w pierwszej połowie 2022 r.

W momencie pisania komentarza, na parkietach azjatyckich dominuje kolor czerwony. Hang Seng traci 2%, co w praktyce oznacza osiągnięcie nowych tegorocznych dołków. Efekt chińskich ryzyk regulacyjnych wciąż odczuwalny jest w wycenach. Na początku tygodnia wspominaliśmy o zainteresowaniu Pekinu sektorem producentów pojazdów elektrycznych, od dwóch dni z kolei kryzys przeżywa branża kasyn.

 

Patryk Pyka

Analityk Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o.

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych