Powrót do strony głównej

Przedostatnia sesja sierpnia przebiegła w Europie bardzo spokojnie, odrobiny emocji dostarczając dopiero na finiszu handlu, gdy zobaczyliśmy najpierw tymczasowy wzrost podaży, a następnie odbicie do poziomów, z których rozpoczynały się spadki. Najgorzej zachowywał się IBEX pod presją sektora bankowego i telekomunikacyjnego (-0,61%), najsilniejsze spośród głównych indeksów FTSE100 zyskało 0,32%. Ciekawiej wyglądała sesja w Warszawie, gdzie WIG20 zyskał 1,14%, a mWIG40 1,39%, a tylko sWIG80 spadł o -0,08%. W głównym indeksie uwagę przykłuwało przede wszystkim JSW (+7,21%), ale wzrost to głównie zasługa LPP (+3,95%) i Allegro (+2,59%). W mWIG40 absolutnym dominatorem było ING, które wybiło historyczne szczyty z niezwykłym impetem (+7,24%), duże pozytywne kontrybucje wniosły też Comarch (+5,49%), Wirtualna Polska (+4,48%), Kęty (+3,66%) i Budimex (+2,52%). Małe spółki nie znajdują się do końca w takim letargu, jak sugerowałby wykres sWIG80 w ostatnim czasie, faktem jest jednak, że dotychczasowi liderom hossy brakuje paliwa do wzrostów – czołówkę spadków wczoraj tworzyły Mirbud, Erbud czy Tim, przedsiębiorstwa z trzycyfrowymi rocznymi stopami zwrotu, a największą negatywną kontrybucję wniosło AB PL.

GPW wygląda w tym roku doskonale (i coraz lepiej) na tle świata, ale zwyczajowy lider również zostawia w ostatnim czasie w tyle większość globalnych rynków – S&P500 wzrosło w poniedziałek o 0,43%, a NASDAQ o 0,90%. Nastrojów nie psuje wymiana „uprzejmości” pomiędzy UE a USA w kwestii ruchu turystycznego – w Europie właśnie przegłosowano objęcie amerykańskich obywateli nowymi restrykcjami, Departament Stanu podniósł natomiast status zagrożenia COVID w Niemczech. Bardziej palącym problemem jest Huragan Ida, który pozostawił dużą część Zatoki Meksykańskiej. Dotychczasowe koszty ubezpieczycieli są oceniane na 15 mld USD, ceny benzyny osiągnęły nowe szczyty, ale wpływ na globalny rynek ropy pozostaje na razie niewielki.

Dla rynków azjatyckich balastem pozostają Hong Kong i Szanghaj. Po części jest efekt nienajlepszych odczytów PMI (w sektorze usługowym odnotowano spadek z 53,3 pkt. do 47,5 pkt.), po części nowych informacji z frontu regulacyjnego. Chińskie władze ogłosiły wczoraj plan wymuszenia na niepełnoletnich ograniczenia czasu przeznaczanego na gry komputerowe do 3 godzin tygodniowo. Choć krok wydaje się radykalny, na razie trudno mówić o jakiejkolwiek panice – osoby poniżej osiemnastego roku życia odpowiadały za małych kilka procent przychodów chińskich spółek gamingowych (z uwagi na niewielką monetyzację w Tencent jest to tylko 3%). Mimo to trudno nie uznać tego za kolejny krok w agresywnym i nie kierującym się rachunkiem ekonomicznym procesie wprowadzenia nowych zasad dla chińskich przedsiębiorstw.

Na starcie europejskich notowań zapewne lekko przeważy efekt dobrej sesji w USA i można spodziewać się lekkich plusów, ale dzień raczej nie przyniesie skoku aktywności. Publikowane dziś dane rzadko mają silny wpływ na rynek, do najciekawszych będzie należał wstępny odczyt inflacji w strefie euro, a także w Polsce, gdzie poznamy również finalny odczyt PKB za 2Q2021. W USA najważniejszym wskaźnikiem będzie Chicago PMI.

 

Kamil Cisowski

Dyrektor Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o.

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.