Powrót do strony głównej

Poniedziałkowa sesja rozpoczynała się w Europie w raczej pozytywnych nastrojach, pomimo weekendowych wypowiedzi Jensa Weidmanna, prezesa Bundesbanku, który ostrzegał przed inflacją i nadmiernym wydłużaniem skupu aktywów, a także skłaniającego do ostrożności zachowania złota. Na rynku kruszców doszło w godzinach nocnych do załamania, liczona w miliardach wyprzedaż, nie mająca jasnego powodu i dokonana w godzinach sugerujących chęć maksymalizacji wpływu na cenę (niska płynność), sprowadziła przejściowo ceny metalu o ponad 4% w dół. Pomimo stabilizacji w okolicach europejskiego otwarcia cena pozostaje teraz poniżej kluczowego poziomu 1750$/ou., którego wybicie mogłoby potwierdzić uformowanie dołka.

Problemem dla sentymentu był wczoraj jednak przede wszystkim inny surowiec. Po serii obniżek prognoz wzrostu dla Chin na drugie półrocze, ostatnich ze strony JP Morgan oraz Goldman Sachs, pod presją w pierwszej połowie dnia znajdowała się ropa, która odnotowała minima niewiele powyżej 65 USD/b (WTI). Na kontynencie przez większość dnia dominowała podaż, finalnie indeksy zamykały się neutralnie – największą stratę (-0,15%) odnotował IBEX, najsilniejsze spośród głównych z nich FTSE MiB wzrosło o 0,54%. Solidnie radziła sobie GPW, WIG20 wzrósł o 0,03%, mWIG40 o 0,58%, a sWIG80 o 0,31%. Silnym obciążeniem dla głównego indeksu był taniejący wraz z miedzią KGHM (-3,08%), ale efekt ten równoważyły banki – Pekao (+3,03%) i PKO (+2,14%). W mWIG-u, gdzie analogicznego balastu nie było tabelę otwierał Alior (+4,89%), ale jeszcze 4 spółki – Asbis, Biomed, Kernel i 11Bit zamykały się przeszło czteroprocentowymi zwyżkami. Największą pozytywną kontrybucję wniosło ING (+3,90%).

W USA wciąż dominowała niepewność po dobrym odczycie z rynku pracy, ale skala wstępnych spadków została zredukowana, S&P500 skorygowało się o skromne 0,09%, a NASDAQ wzrósł nawet o 0,16% i to pomimo dalszego ruchu w górę na rentownościach. Duże wahania miały miejsce na rynku kryptowalut wraz z próbą dopisania regulacji dotyczących opodatkowania cyfrowych aktywów do pakietu infrastrukturalnego. Proponowane przepisy są odbierane pozytywnie, stąd nowe szczyty bitcoina w okolicy 46500 USD. Większość głównych kryptowalut wybiła się górą z przeszło dwumiesięcznej konsolidacji, czas pokaże, czy za poprawą sytuacji technicznej przyjdzie nowy popyt.

Dzisiejszy poranek przynosi odbicie cen surowców i rynków azjatyckich, ale nie ma to na razie wielkiego wpływu na notowania kontraktów futures na europejskie i amerykańskie indeksy.

 

Kamil Cisowski

Dyrektor Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o.

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.