Powrót do strony głównej

Piątkowa sesja rozpoczynała się w Europie na plusach, ale lokalne szczyty na większości rynków zostały wyznaczone w większości w pierwszej godzinie handlu, po czym niemal do końca sesji dominowała podaż. Główne indeksy notowały niewielkie spadki, od 0,06% na FTSE 100 do 0,57% na DAX. Ruch w dół tylko na chwilę zatrzymały solidne dane o amerykańskiej sprzedaży detalicznej, która wzrosła w czerwcu o 0,6% m/m (konsensus: -0,4% m/m, ale dane za maj zrewidowano o 0,4 pp w dół).

WIG20 spadł w piątek o 0,11%, sWIG80 o 0,29%, ale mWIG40 wzrósł o 0,14%. Takie wyniki wystarczyły, by główny indeks w odróżnieniu od większości rynków na świecie zamknął tydzień minimalnym plusem, choć była to kolejna sesja, której wartość prognostyczna jest zerowa, szczególnie, że obroty pozostają bardzo niskie. Dobrze zachowywało się Pekao (+2,18%), jedyną istotną kontrybucję ujemną wniósł KGHM(-1,45%), choć pod względem skali spadków negatywnie wyróżniał się Mercator (-6,36%) po przeciętnych wynikach.

S&P500 spadło w piątek o 0,75%, a NASDAQ o 0,80%, co oznaczało przerwanie trzytygodniowej passy wzrostów. Sezon wynikowy za 2Q2021 rozpoczął się bez wielkich fajerwerków, przy 8% spółek, które podały raporty do piątku, dynamika zysków wynosi 69,3%, czyli jest około 5 pp wyższa od oficjalnego, zaniżonego konsensusu. Wartość ta może się jednak jeszcze bardzo zmienić, dopiero jutro od Netflixa rozpoczną się publikację ważniejszych spółek technologicznych (dziś wyniki poda IBM, ale spółka nie pełni już wielkiej roli w sektorze), a szczyt sezonu przypadnie na okres od wtorku do czwartku w przyszłym tygodniu.

Dzisiejszą sesję rozpoczniemy pod presją. Tematem dnia w Europie będzie poluzowanie właściwie wszystkich restrykcji w Wielkiej Brytanii pomimo niezwykle wysokich (>50 tys.) dziennych przyrostach nowych przypadków COVID, dokonywane przy oporze dużej części społeczeństwa. Polityka B. Johnsona okaże się testem dla reszty Europy, znajdując uzasadnienie m.in. w radykalnie niższym niż przy poprzednich falach odsetku ofiar śmiertelnych, za co odpowiada wysoki odsetek osób zaszczepionych. Podobnego do Królestwa komfortu nie mają niestety kraje azjatyckie. Na kontynencie, gdzie wzrost zarażeń w ubiegłym tygodniu to około 40% (przede wszystkim Indonezja, Malezja i Tajlandia) śmiertelność pozostaje relatywnie wysoka, co w wielu przypadkach grozi w pesymistycznych scenariuszach koniecznością wprowadzenia restrykcji na wzór indyjskich oraz być może dalszymi zakłóceniami łańcuchów dostaw, szczególnie gdyby wariant delta przedostał się na większą skalę do Chin. Już teraz, w przededniu Igrzysk, jest on problemem w Japonii. Giełdy azjatyckie są dziś pod silną presją, która przekłada się na dość wyraźne ujemne odczyty kontraktów futures na europejskie indeksy.

Po weekendowym porozumieniu w ramach OPEC+, które będzie skutkowało miesięcznymi wzrostami podaży ropy o 400 tys., ruch w dół kontynuują notowania surowca, cena WTI zbliża się do 70 $/b. Wydaje się jednak, że zwiększenie produkcji jest już zdyskontowane i nie powinno uruchomić większej fali spadkowej. W najbliższych 2 miesiącach popyt i tak powinien przewyższać produkcję.

 

Kamil Cisowski

Dyrektor Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o.

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.