Powrót do strony głównej

Piątkowa sesja miała w Europie pozytywny przebieg, wszystkie główne indeksy zamknęły ją na plusie wzrostami od 0,31% (FTSE MiB) do 0,83% (CAC40) po otwarciu na poziomach minimalnie nad kreską i szybkim w większości przypadków ruchu w górę po starcie handlu. Zamknięcia miały miejsce w okolicach dziennych maksimów. Za ruchem nie podążyła GPW, która w ujęciu relatywnym się lekko koryguje.

WIG20 spadł o 0,55%, mWIG40 o 0,22%, a sWIG80 o 0,33%. Na najwyższe od połowy kwietnia poziomy wybił się CD Projekt, który drożał o 6,78%. Wprawdzie wciąż brak jest komunikatów, które uzasadniałyby ostatnie zwyżki, ale są one zapewne związane ze zbliżającymi się premierami kolejnego sezonu serialu Wiedźmin na Netflixie i debiutem znajdującego się obecnie w fazie wczesnego dostępu Monster Slayer, co może podnieść też zainteresowanie adaptacją Wiedźmina 3 na konsole nowej generacji w drugiej połowie roku. W silnych wzrostach CDR sekundowało Ten Square Games, drożejące o 6,71% po ogłoszeniu przeglądu opcji strategicznych. Na reszcie rynku jednak wyraźnie dominowała podaż, spadki były równomierne i szerokie. Gorsza kondycja GPW mogła być związana z silnym ruchem na walucie, w trakcie i po konferencji A. Glapińskiego EURPLN osłabiał się, przejściowo naruszając poziom 4,50. Prezes NBP wykluczył podwyżki stóp w najbliższym czasie, sugerując, że przestały być one całkowicie wykluczone przed końcem kadencji RPP, ale wciąż są scenariuszem uwarunkowanym spełnieniem założeń, które zostaną wkrótce zdefiniowane w forward guidance Rady. Możliwym terminem działań wydają się ostatnie dwa posiedzenia w roku, gdyby listopadowa projekcja NBP wskazała na wyższe ryzyko długoterminowej inflacji niż lipcowa.

Wall Street zamknęło tydzień wzrostem o 0,19%, a NASDAQ o 0,35%, ale sesja w Azji ma dziś mieszany charakter. Rozmowy w Wiedniu pomiędzy Teheranem a Zachodem wydłużają się, na trudność w opracowaniu nowego porozumienia nuklearnego mają wpływ m.in. wybory prezydenckie w Iranie w tym tygodniu. W międzyczasie silny popyt prowadzi do osiągania przez ropę nowych szczytów, WTI kosztuje już powyżej 71$/b. W weekend trwał też szczyt G7, ale bez prezydenta Trumpa i związanego z jego osobą chaosu rozmowy powracają do starego, niezbyt emocjonującego charakteru. Joe Biden wyjeżdża z Kornwalii ze szklanką do połowy pełną, grupa zwróciła co prawda w komunikacie uwagę na łamanie praw człowieka w regionie Xinjiang, ale w sposób łagodniejszy niż chciały Stany Zjednoczone.

 

Kamil Cisowski

Dyrektor Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o.

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.