Powrót do strony głównej

Na europejskich rynkach środa nie różniła się wyraźnie od poprzednich dni. Najsłabszy spośród głównych indeksów DAX spadł o 0,2%, najsilniejsze IBEX i FTSE100 rosły po 0,7%, podtrzymując obraz generalnego optymizmu, nie mającego na razie jednak potencjału do wygenerowania prawdziwej fali wzrostowej. Wraz ze wzrostami rentowności na unijnych rynkach drożało też euro, a kurs EURUSD staje przed testem poziomu 1,20. Podczas wczorajszego występu C. Lagarde oceniła europejską gospodarkę jako pacjenta na dwóch silnych podporach w postaci polityki fiskalnej i monetarnej, ale takiego, który mógłby się załamać, gdyby którakolwiek z nich zniknęła.

Na tym tle WIG20 wyróżniał się wzrostem WIG20 o 1,9%, za którym jednak nie poszedł szeroki rynek – mWIG30 wzrósł o 0,2%, a sWIG80 spadł o 0,6%. „Ojcem” tego zachowania był KGHM, którego notowania zyskały 5,0% na silnym odbiciu cen miedzi, ale swoją cegiełkę dołożyły też rafinerie i stojące przed szansą na przełamanie trendu spadkowego Allegro. Kolejny raz szansy na pozytywne zamknięcie nie wykorzystał natomiast znajdujący się od początku kwietnia w konsolidacji CD Projekt.

Sesja w USA wyglądała również ciekawie, choć finalnie zakończyła się spadkiem S&P500 o 0,4%, a NASDAQ o 1,0%. Banki dobrze otworzyły sezon wynikowy, bijąc w każdym przypadku konsensusy, ale w przypadku JP Morgan raport nie został przyjęty ze szczególnym entuzjazmem. O 2,3% wzrosły jednak notowania Goldman Sachs, a o 5,5% Wells Fargo. Oczy inwestorów zwrócone były jednak głównie na IPO Coinbase. Akcje otworzyły się na poziomie 381 USD, 52% powyżej ceny referencyjnej, ale tylko 11% powyżej średniej ceny w handlu pozagiełdowym w 1Q2021. Zamknięcie na poziomie 328 USD, które zmniejszyło kapitalizację spółki do 86 mld USD (ze szczytowych 112 mld USD w trakcie sesji) trudno nazwać wielkim sukcesem, więc kryptowaluty też silnie korygowały się w drugiej połowie dnia (obecnie już odrabiają straty). W kolejnych dniach wpływ spółki na generalny sentyment nie będzie już tak duży, więc nie przypisujemy nadmiernej roli wczorajszemu zachowaniu NASDAQ.

Wprawdzie giełdy chińskie notują lekkie spadki po rozczarowaniu ostrożnym tempem dostarczania płynności do systemu przez PBOC (dzisiejszy zastrzyk to 150 mld juanów, wielkość neutralna z perspektywy wygasających pożyczek), ale jest to czynnik lokalny, kontrakty futures obierają raczej kierunek na północ. Gdyby okazało się, że dane o sprzedaży detalicznej znajdą się powyżej robiącego wrażenie konsensusu (5,8% m/m), sesja ma szansę nabrać bardziej wzrostowego charakteru. Na to, czy będzie to oznaczało także wybicie WIG20 z konsolidacji po trudnych już do zliczenia nieudanych próbach, wpływ może mieć również dzisiejsze pierwsze posiedzenie Banku Turcji po zmianie władz, które może wpływać na sentyment do regionu.

 

Kamil Cisowski

Dyrektor Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o.

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.