Powrót do strony głównej

Zgodnie z wczorajszymi podejrzeniami, poniedziałkowa sesja rozpoczęła tydzień wyjątkowo spokojnie, zmianami indeksów, które w wielu przypadkach (DAX, CAC40, FTSE MiB) oscylowały wokół poziomów z piątkowego zamknięcia, z delikatną przewagą niedźwiedzi. WIG20 wzrósł o 0,4%, mWIG40 o 0,5%, a kolejne 1,1% do tegorocznej stopy zwrotu dodał sWIG80, dla którego oznaczało ty przekroczenie 20% zwyżki YTD. Lepszy niż w Europie sentyment to w olbrzymiej mierze zasługa wiedzionego przez PGE WIG_Energia o 8,7% po zapowiedzi ministra Sasina, że aktywa węglowe zostaną raz na zawsze wydzielone ze spółek energetycznych. Kolejny dzień po giełdowym rajdzie głęboko korygował się natomiast KGHM. W USA S&P500 straciło symboliczne 0,02%, a NASDAQ 0,4%.

W godzinach porannych nastroje są raczej pozytywne po odbiciu największych parkietów azjatyckich, a najciekawszym punktem dnia będą dane o inflacji CPI w USA, która ma pod wpływem m.in. niekorzystnych efektów bazy wzrosnąć zgodnie z konsensusem z 1,7% r/r do 2,5% m/m (0,5% m/m). Ewentualna niespodzianka w jedną lub drugą stronę może zadecydować o kierunku wybicia z trwającej od połowy marca konsolidacji na rynku amerykańskich obligacji skarbowych. Sami pozostajemy zwolennikami tezy, że rentowności wbrew niedawnym rekordowym pozycjom na dalsze wzrosty, będą z obecnych poziomów spadać, choć znacznie wolniej niż wcześniej rosły. Konsekwencją takiej sytuacji byłby też zapewne powrót kursu EURUSD powyżej 1,20.

Amerykański rynek będzie też w tym tygodniu elektryzowało IPO Coinbase, największej giełdy kryptowalut i kolejnej podlegającej regulacji opcji gry na wzrost lub spadek tego rynku – spodziewamy się, że przy spodziewanej kapitalizacji na poziomie 100 mld USD i potencjalnie wysokiej płynności zachowanie spółki po debiucie może oddziaływać na cały rynek kryptowalut. Później korelacja zapewne osłabnie, w miarę jak akcje zaczną wyceniać potencjalne zmniejszanie się marż, niekoniecznie połączone z malejącym zainteresowaniem krypto. Wycena na tle NASDAQ i ICE (operator m.in. NYSE) wydaje się absurdalna, co zapewne w tym segmencie rynku nie oznacza nic więcej niż „wymagająca”.

 

Kamil Cisowski

Dyrektor Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o.

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.