Powrót do strony głównej

Ubiegły tydzień był dla inwestorów nad Wisłą wyjątkowo udany. Podczas gdy większość indeksów na Starym Kontynencie po bardzo dobrym listopadzie broniła osiągniętych poziomów, WIG20 dorzucił kolejne 5%. W piątek polski indeks blue chipów zyskał aż 3,1%, tym samym osiągnął poziom widziany ostatnio w końcówce lutego. Optymizm, choć nie w tak dużej skali, widoczny był również w drugiej i trzeciej linii spółek – mWIG40 zyskał 1,6% a sWIG80 0,5%. Warto zwrócić uwagę, że drugi z wymienionych indeksów znalazł się na najwyższym poziomie od trzech lat.

W gronie największych dwudziestu spółek tylko dwie zakończyły dzień poniżej kreski. Ponownie największą dodatnią kontrybucję do indeksu wniósł duet w postaci CD Projekt oraz KGHM. W przypadku CD Projekt rozpoczynający się tydzień będzie z pewnością arcyciekawy ze względu na czwartkową premierę długo wyczekiwanej produkcji Cyberpunka. Ostatnie wzrosty sugerują, że duża grupa inwestorów postanowiła jednak poczekać do dnia premiery, co było jeszcze do niedawna scenariuszem dalekim od konsensusu. Należy przy okazji zaznaczyć, że wydarzenie to będzie nie tylko istotne z punktu widzenia samej spółki CD Projekt, lecz także całej polskiej branży gamingowej, w której szczególnie liczy się sentyment rynkowy kształtowany latami przez producenta „Wiedźmina”.

Tymczasem za oceanem mogliśmy w piątek obserwować kolejny dzień rekordów. Indeksy S&P500 oraz Nasdaq zyskały odpowiednio 0,9% i 0,7%, pomimo kiepskich danych z amerykańskiego rynku pracy. Zdaje się, że inwestorzy w słabych odczytach dopatrują się nadziei na przyspieszenie wprowadzenia kolejnego pakietu fiskalnego. W listopadzie wzrost liczby nowych etatów w sektorze pozarolniczym był o połowę niższy od prognoz i wyniósł zaledwie 245 tys. Wzrost ten był najsłabszy od maja, czyli od momentu rozpoczęcia odbudowy rynku pracy w USA po wiosennym lockdownie. Stopa bezrobocia wprawdzie obniżyła się do 6,7%, niemniej jest to w dużej mierze efekt spadku liczby osób aktywnych zawodowo, co może sugerować rozszerzające się zjawisko długotrwałej utraty pracy.

W tym tygodniu w centrum uwagi znajdzie się czwartkowe posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego, podczas którego zapadnie najprawdopodobniej decyzja o wydłużeniu i zwiększeniu programu skupu aktywów o 500 mld EUR. W tym samym dniu rozpocznie się też dwudniowy szczyt dotyczący budżetu UE. Natomiast przez cały tydzień na rynek docierać będą informacje na temat postępów w ustalaniu ostatecznego porozumienia brexitowego. Wraz z końcem roku dla Wielkiej Brytanii kończy się okres przejściowy, podczas którego relacje handlowe z UE pozostawały niezmienione.

 

Patryk Pyka

Analityk Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o.

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.