Poniedziałek przyniósł w Europie i w Polsce prawdziwą sesję marzeń. Po piątkowych silnych wzrostach w USA wszystkie główne indeksy rozpoczynały dzień na bardzo dużych, przeszło procentowych plusach, by w kolejnych godzinach kontynuować ruch w górę i zamknąć się od 1,5% (FTSE 100) do 3,2% (DAX) wyżej. Niemcy wykonały krok w stronę porozumienia w sprawie odblokowania wartego 750 mld EUR pakietu koronawirusowego, w którym kością niezgody pozostaje powiązanie wypłaty środków z praworządnością. W zmodyfikowanej wersji zawieszenie wsparcia dla jakiegokolwiek kraju wymagałoby głosów ważonej większości państw bloku. Nawet w tym kształcie poparcie propozycji przez mające najwięcej do stracenia Polskę i Węgry jest wątpliwe, ale to właśnie te dwa rynki stały się głównymi beneficjentami wiadomości.
WIG20 wzrósł wczoraj o imponujące 3,8% (podobnie jak BUX), mWIG40 o 2,1%, a sWIG80 o 1,2%. Na plusach zamknęło się wszystkich 20 komponentów głównego indeksu, w przypadku JSW i PGE były to zwyżki dwucyfrowe, a około pięcioprocentowymi ruchami najwyższe kontrybucje wniosły CD Projekt, PKO i Orlen. W drugim szeregu wyróżniały się Mabion, Develia, Enea, Playway i XTB, ale balastem był Datawalk, który przecenił się o 12,8% po informacjach o emisji 421 tys. akcji po cenie 154,8 zł.
Faza absolutnego risk-on była kontynuowana w USA, gdzie S&P500 wzrosło o 1,6%, a NASDAQ o 1,9% przy wyraźnie osłabiającym się dolarze (powrót do poziomów ze środy na poziomie koszykowym) i odbiciu cen złota do okolic 1880 USD/ou. Kolejne wypowiedzi N. Pelosi, która zapowiedziała, że przedstawi wkrótce Sekretarzowi Skarbu nową propozycję stymulusu fiskalnego, wyraźnie oddziaływały na sentyment rynkowy. Również perspektywa scenariusza braku porozumienia lekko się poprawiła po sugestii, że nawet be niego Demokraci mogą przegłosować w Kongresie pakiet ratunkowy dla najbardziej dotkniętych sektorów, m.in. linii lotniczych i restauracji. Donald Trump z kolei zaczął mówić o akceptacji programu do wartości 1,5 mld USD, więc pozycje obu stron zaczynają się zbliżać.
Dziś nastroje, choć wciąż pozytywne, są już wyraźniej stonowane po zaskakująco niewielkich wzrostach w Azji, w których nie partycypuje Hang Seng. Europejskie otwarcie zapowiada się neutralnie z lekkim wskazaniem na plus. Jedynymi istotniejszymi danymi w dzisiejszym kalendarzu wydają się wstępne wskazania inflacji za wrzesień w Niemczech i Hiszpanii, które mogą oddziaływać na zachowanie euro. W godzinach wieczornych podczas dyskusji panelowej wypowiadać się będzie kilku członków FOMC. Nawet przy braku przełomowych nowych informacji najbliższe dwa dni zapowiadają się interesująco z uwagi na duże rozbieżności w szacunkach wpływu miesięcznych i kwartalnych rebalancingów na popyt netto na akcje na amerykańskim rynku. Zakończenie zapisów na Allegro w połączeniu z wczorajszą świetną sesją daje nadzieję na poprawę zachowania WIG20.
Kamil Cisowski
Dyrektor Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o.
Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.
Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.