Powrót do strony głównej

Piątkowa sesja ponownie dostarczyła inwestorom wiele emocji. Wprawdzie rynki europejskie szybko otrząsnęły się z wyprzedaży na NASDAQ i wyszły przejściowo na plusy, na których pozostawały do amerykańskiego otwarcia, ale krótko po nim rozpoczęła się kolejna fala wyprzedaży. Finalnie główne indeksy na kontynencie straciły od 0,2% (IBEX) do 1,7% (DAX). WIG20 spadł o 0,8%, mWIG40 o 1,3%, a sWIG80 o 0,9%. Silnie traciła energetyka (przecena na PGE sięgnęła 5,6%), znajdująca się pod presją z uwagi na coraz bardziej niekorzystne dla spółek plotki dotyczące reformy górnictwa. Obciążeniem dla najsłabszego mWIG-u były przede wszystkim spółki medyczne – Mercator spadł o 6,4%, a Biomed Lublin o 14,0%.

Na Wall Street przez moment zrobiło się naprawdę gorąco, a NASDAQ stał przed perspektywą kolejnego dnia ze stratami przekraczającymi 4%. Finalnie przed weekendem ujawnił się silny popyt, a indeksy otarły się nawet o poziomy neutralne przed korektą na finiszu sesji. S&P500 straciło 0,8%, a NASAQ 1,3%. Zachowanie spółek technologicznych w ostatnim czasie nabiera trochę innego wymiaru w kontekście doniesień Financial Times, że za wzrost zmienności mogą odpowiadać ogromne zakupy opcji na akcje gigantów technologicznych przez SoftBank. Olbrzymi na tle reszty rynku wzrost wolumenu opcji call na pojedyncze akcje wskazuje, że w tym tłumaczeniu coś może być na rzeczy, a sugeruje ono raczej, że mamy do czynienia z krótką i gwałtowną korektą, a nie czymś więcej.

W przypadku wystąpienia kolejnej fali COVID jesienią, dominacja spółek technologicznych powinna być utrzymana, tegoroczne obchody dzisiejszego Święta Pracy w USA będą kolejnym testem – poprzednie długie weekendy przynosiły wzrosty zachorowań, powszechnie przyjmuje się też, że pogorszenie pogody przyniesie nasilenie epidemii. Bloomberg przywoływał w weekend świeże projekcje mówione o 410 tys. ofiar śmiertelnych w USA (obecnie 193 tys.).

Sesja w Azji ma charakter mieszany, pomimo wyraźnych spadków na kontraktach futures na amerykańskie indeksy, część rynków azjatyckich, w tym Hong Kong, rośnie. Wsparciem są na pewno lepsze od oczekiwań informacje o chińskiej wymianie handlowej, ze wzrostem eksportu o 9,5% r/r i spadkiem importu o 2,1% r/r, skutkującymi nadwyżką handlową na poziomie niemal 59 mld USD, ponad 7 mld USD wyższą od oczekiwań. Europa, sprowadzona w piątek na ziemię przez USA, powinna otwierać się na wyraźnych plusach, a brak aktywności w Nowym Jorku zwiększa szanse na to, że wzrosty utrzymają się do końca dnia.

 

Kamil Cisowski

Dyrektor Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o.

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.