Powrót do strony głównej

Pod nieobecność polskiego rynku piątkowa sesja przyniosła poważną przecenę na globalnych giełdach. Główne europejski indeksy notowały zniżki od 1,9% (IBEX) do 2,3% (FTSE 100), S&P500 spadło o 2,8%, a NASDAQ o 3,2%. Czwartkowy wzrost nowych wniosków o zasiłek o 3,8 mln po raz kolejny okazał się wyższy od oczekiwań, EBC ostrzega, że spadek PKB w Europie w 2020 r. może osiągnąć -12% i piętnuje dotychczasowy brak działań fiskalnych na poziomie całej UE, ale do otrzeźwienia rynków w piątek potrzebny był raport Amazona. Gigant sprzedaży internetowej odnotował wyższe od oczekiwań przychody, ale jego zyski za 1Q2020 okazały się o 20% niższe od oczekiwań, co spowodowało spadek notowań o 7,6%. Jeff Bezos ostrzegł, że zyski mogą kontynuować spadek w kolejnych kwartałach z uwagi na uderzający w marżowość spółki wzrost kosztów transportu i spełnienia wymogów bezpieczeństwa podczas epidemii. Zważywszy na kontekst w postaci wymierzonych w Amazon działań administracji prezydenta Trumpa i coraz szerszy szum wokół zachowania akcji amerykańskich gigantów oraz prywatnego majątku samego Bezosa, konferencja nosiła znamiona działania PR obliczonego na pokazanie, że „nas też koronawirus dotyka”, ale pierwsza reakcja rynku była dość poważna. Akcje Apple, które również podało wyniki po czwartkowej sesji, zachowywały się znacznie spokojniej, notowania spadły o skromne w kontekście zachowania rynku 1,6%, a przekaz medialny skupił się na braku wynikowego forward guidance za kolejne kwartały.

Dzisiejsze bardzo silne spadki w Azji (Hang Seng traci w momencie pisania komentarza 4,0%) to przede wszystkim efekt słów, które ze strony amerykańskiego prezydenta i sekretarza stanu padły w ostatnich dniach na temat odpowiedzialności Chin za epidemię. Po okresie skupienia się na walce z koronawirusem wydaje się więcej niż prawdopodobne, że konflikt między dwoma największymi globalnymi mocarstwami powróci. W obliczu poważnych zarzutów o zaniedbania w pierwszej fazie pandemii, prezydent Trump, jeżeli ma mieć szanse w walce o reelekcję, musi znaleźć wroga odpowiedzialnego za recesję i przypuszczalnie 20-25% bezrobocia w USA. Tej funkcji nie zdoła spełnić WHO. W ciągu najbliższych tygodni możemy zobaczyć kolejną odsłonę wojny handlowej, szczególnie, że pozycja Chin wydaje się słabsza niż przed kryzysem, a samo mocarstwo, które w 2008-09 było olbrzymim wsparciem dla globalnej gospodarki, przechodząc recesję w bardzo łagodny sposób, tym razem będzie musiało zmierzyć się z nową rzeczywistością wynikającą m.in. z zatrzymania trendów globalizacyjnych i nieuniknionych prób skracania łańcuchów dostaw przez międzynarodowe korporacje.

Podczas, gdy w szeregu krajów europejskich, w tym w Polsce, początek maja przynosi nowy etap w łagodzeniu polityki izolacji, na poziomie globalnym dzienne przyrosty nowych potwierdzonych przypadków koronawirusa pozostają stabilne. Wprawdzie maleją liczby ofiar śmiertelnych, ale w i tak niezbyt optymistycznym dla rynków obrazie na początku maja jest to sygnał ostrzegawczy, że na jakimś etapie w ciągu najbliższych tygodni możemy zobaczyć gwałtowny wzrost obaw o to, że proces otwierania gospodarek może spowolnić lub zostać zatrzymany. Bardzo źle wyglądają liczby dla Rosji, gdzie zaczęło przybywać powyżej 10 tys. zarażonych dziennie. Wprawdzie wartość ludowych mądrości w rodzaju tytułowej jest zazwyczaj niewielka, ale po niezwykle dobrym kwietniu początek maja przynosi coraz więcej czarnych chmur na inwestycyjnym horyzoncie.

 

Kamil Cisowski

Dyrektor Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o.

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.