Piątkowa sesja przyniosła wyraźne odbicie po spadkach ze środka tygodnia na całym świecie. Zgodnie z naszymi piątkowymi oczekiwaniami, indeksy w Europie zyskiwały od 0,7% (FTSE100) do 1,8% (IBEX). Niestety wzrosty ominęły Polskę, czy może raczej cały nasz region, ale o ile spadki np. na BUX były minimalne, WIG20 stracił 0,7%, mWIG40 1,0%, a sWIG80 0,6%. Zważywszy na długi weekend, pojawiła się nieoczekiwanie duża podaż, w wyniku której obrót na głównym indeksie sięgnął 780 mln zł. W efektywny sposób presji nie poddał się CD Projekt, który po wzroście o 5% ponownie kwotowany jest powyżej 230 zł za akcję, ale WIG20 wyznaczył nowe dwuletnie minima i ma otwartą drogę do testu 2000 pkt.
Giełda amerykańska otwierała się bardzo wysoko, a zamykała w okolicach dziennych maksimów. S&P500 zyskało 1,4%, a NASDAQ 1,6%. Optymizm na rynku akcji przełożył się też na odbicie rentowności amerykańskich 10-latek o ponad 6 pb. Silniejszy dolar (EURUSD kwotowane jest poniżej 1,11) i zachowanie na rynku długu szkodziły cenom złota, które spadły lekko poniżej 1510 $/ou.
Kalendarz makroekonomiczny w piątek nie zawierał bardzo istotnych pozycji, dane z rynku nieruchomości były mieszane (silnie wzrosły pozwolenia na budowę nowych domów, ale ilość rozpoczętych budów zaskoczyła negatywnie). Indeks University of Michigan spadł w sierpniu z 98,4 pkt. do 92,1 pkt., nie spotkało się to jednak z żadną reakcją rynkową. Inflacja bazowa w Polsce sięgnęła niespodziewanie 2,2% r/r (konsensus analityków: 2,1% r/r), co sprawia, że pojawiający się ostatnio w mediach opór wobec całkowitej bierności RPP może przybierać na sile. Ostatnie odczyty wyraźnie sugerują, że istnieje ryzyko opuszczenia przez CPI dopuszczalnego przedziału wahań od celu inflacyjnego NBP jeszcze przed końcem roku, a w efekcie spodziewanego wzrostu cen energii na początku przyszłego mogą pojawić odczyty nawet powyżej 4,0% r/r. Powinno być to niekorzystne dla notowań polskich obligacji skarbowych, ale raczej nie zatrzyma dalszego spadku ich rentowności w przypadku kontynuacji trendu na rynkach bazowych i dalszych deklaracji członków RPP o tymczasowości podwyższonej inflacji.
Na giełdach w Hong Kongu i Szanghaju w momencie pisania komentarza widać około dwuprocentowe wzrosty, Nikkei zyskuje 0,8%. Poranek ewidentnie przyniesie kontynuację zwyżek w Europie, WIG20 zyska tym samym szansę na powrót powyżej przełamanego wsparcia. Pierwsze zawirowania mogą się pojawić już jutro, gdy we włoskim parlamencie głosowane będzie wotum zaufania dla rządu. W ciągu najbliższych 10 dni Chiny i USA mają wrócić do negocjacji handlowych, w międzyczasie jednak Stany Zjednoczone poniosły prestiżową porażkę na froncie irańskim, gdy Wielka Brytania odmówiła im wydania zatrzymanego na Gibraltarze irańskiego tankowca. Siła Hong Kongu w ostatnich dniach wynika m.in. z uspokojenia demonstracji w mieście, które przybrały obecnie znacznie bardziej pokojowy charakter.
O tym, czy będziemy mieli do czynienia z trzecim tygodniem korekty, czy też główne giełdy powrócą do wzrostów, zadecyduje kończące tydzień (22-24 sierpnia) sympozjum w Jackson Hole, gdzie prawdopodobnie padną ważne deklaracje na temat dalszego kształtu polityki monetarnej głównych banków centralnych na świecie, przede wszystkim Fedu.
Kamil Cisowski
Dyrektor Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o.
Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.
Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.