Powrót do strony głównej

W  USA i  nie  tylko  w USA w piątek wszyscy  czekali  na  publikację danych z amerykańskiego rynku pracy. Marcowe były zadziwiająco słabe, wiec oczekiwano, że kwiecień przyniósł zdecydowaną poprawę (co zdawał się sygnalizować ostatnio Fed). Dowiedzieliśmy się, że w kwietniu w sektorze pozarolniczym zatrudniono o 223 tys. więcej pracowników (oczekiwano 225 tys.). Zatrudnienie w sektorze prywatnym wzrosło o 213 tys. (oczekiwano 223 tys.). Weryfikacja danych z poprzedniego miesiąca była drastycznie negatywna. Mniej istotna stopa bezrobocia wyniosła tak jak oczekiwano 5,4 proc.

Na rynku akcji wrażenie robiły duże zwyżki indeksów w Europie. Dwuznaczne dane makro publikowane w USA też pomagały bykom. Dane były niby dobre, bo zatrudnienie solidnie wzrosło, ale weryfikacja danych z poprzedniego miesiąca znacznie tę pozytywna wymowę danych osłabiało.

W sumie było to korzystne dla akcji – dane niezłe, ale nie takie, żeby Fed miał się śpieszyć z podwyżką stóp. Indeksy rosły, a S&P 500 dotknął poziomu rekordu wszech czasów. Musi go przełamać, żeby można było mówić o zakończeniu korekty.

GPW rozpoczęła piątkową sesję tak jak inne giełdy europejskie. WIG20 wzrósł (nieznacznie). Wydawało się, że rynek wejdzie w fazę czekania na publikację danych w USA, ale tak się nie stało. WIG20 systematycznie zyskiwał. Nieco słabiej zachowywały się indeksy mniejszych spółek.

W okolicach południa rynek zamarł, ale przed pobudką w USA indeks WIG20, naśladując inne indeksy europejskie, ruszył w dalszą drogę na północ. Zaszedłby wyżej, ale fixing nieco schłodził WIG20 i dlatego zyskał on tylko 0,9 proc. WIG ustanowił kolejny, wieloletni rekord.

Dzisiaj spotka się Eurogrupa i będzie znowu prowadziła rozmowy na temat pomocy dla Grecji i próbowała wymusić na Grekach reformy. Jednak w piątek Janis Waroufakis, minister finansów Grecji powiedział, że oczekuje porozumienia najpóźniej ... za dwa tygodnie i że mało prawdopodobne jest uzyskanie takiego porozumienia podczas szczytu Eurogrupy. Pozostaje więc pytanie: czy jutro Grecja spłaci kolejne 750 mln euro do MFW? To może rodzić (niewielką) niepewność na rynkach.

Piotr Kuczyński

Główny Analityk

Dom Inwestycyjny Xelion

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marketwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.