Powrót do strony głównej

W USA czwartek był pierwszym dniem w tym tygodniu, w którym kalendarium nie było puste. Oczywiście i tak przede wszystkim spoglądano na rynek walutowy, gdzie widać było nieśmiałą korektę. Na dane makro warto jednak spojrzeć. Raport o sprzedaży detalicznej w USA pokazał, że spadła ona w lutym o 0,6 proc. m/m (oczekiwano wzrostu o 0,3 proc.). Bardziej istotna jest sprzedaż bez samochodów - spadła w lutym o 0,1 proc. m/m (oczekiwano wzrostu o 0,5 proc.). To kolejny już (trzeci) spadek sprzedaży detalicznej. Wynikałoby z tego, że konsument wcale nie wydaje tak jakby to sygnalizowały indeksy nastroju.

Gracze lubią też tygodniowy raport z rynku pracy. Ten zaś by bardzo dobry. Dowiedzieliśmy się, że złożono 289 tys. nowych wniosków o zasiłek (oczekiwano 317 tys.). Średnia 4. tygodniowa spadła. Zupełnie bez znaczenia jest raport o zapasach w firmach amerykańskich, ale odnotujmy, że nie zmieniły się one.

Wall Street rozpoczęła sesję od wzrostu indeksów. Niejednoznaczne dane makro i ostrzeżenie Intela (będzie miał mniejsze od oczekiwanych przychody) mogły szkodzić akcjom, ale odbijający kurs EUR/USD bykom pomagał. Poza tym dane o sprzedaży były interpretowane „na odwrót" – słabe dane mogą odwlec podwyżkę stóp procentowych. Indeksy całkiem mocno zyskały, ale to nie kreuje formacji zakończenia korekty.

GPW rozpoczęła czwartkową sesję od niewielkiego wzrostu WIG20, ale bardzo szybko delikatne spadki indeksów na innych giełdach doprowadziły do powrotu indeksu w okolice poziomu neutralnego. Tam rynek zamarł. Publikacja danych w USA nieco bykom zaszkodziła, ale nie było to nic trwałego. Tylko dzięki fixingowi udało się zakończyć dzień zwyżką WIG20, ale i tak była to zwyżka symboliczna (0,2 proc.). Była to sesja wyczekiwania.

Piotr Kuczyński

Główny Analityk

Dom Inwestycyjny Xelion

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marketwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.