Powrót do strony głównej

W piątek  wszyscy  inwestorzy czekali na  miesięczny,  marcowy raport z amerykańskiego rynku pracy. W USA gracze mieli tę  przewagę nad  Europejczykami, że dane zostały opublikowane na godzinę przed  rozpoczęciem sesji. To dawało czas na spokojne ich przemyślenie i podjęcie decyzji.

Okazało się, że gospodarka amerykańska stworzyła w marcu 192 tys. miejsc pracy w sektorze pozarolniczym i 192 tys. w sektorze prywatnym. Oczekiwano odpowiednio wzrostu miejsc pracy o 200 i 195 tys. Stopa bezrobocia wyniosła 6,7 proc. (oczekiwano spadku z 6,7 na 6,6 proc.). Weryfikacja danych z lutego była mocno pozytywna (po około 20 tysięcy miejsc pracy). Dane należy uznać, za dobre, ale mogły też być interpretowane jako neutralne.

To, co działo się na rynku akcji zależało przede wszystkim od zachowania sektora spółek internetowych (społecznościowych) i biotechnologicznych. To one do początku marca były liderami wzrostu indeksu NASDAQ. Od pierwszej dekady marca spółki te są w korekcie.

Indeks S&P 500 rozpoczął sesję niewielkim wzrostem, ale po niecałych trzech godzinach rozpoczęła się przecena na NASDAQ, co pociągnęło za sobą inne indeksy. Indeks S&P 500 tracił o wiele mniej niż NASDAQ. Nadal zakładam, że szeroki rynek reprezentowany przez indeks S&P 500 będzie szukał kanału trendu bocznego.

Po kuriozalnej sesji GPW rozpoczęła piątkowy handel niepewnie. WIG20 usiłował odbijać po czwartkowym spadku, ale praktycznie natychmiast niedźwiedzie zaatakowały, co sprowadziło indeks pod poziom neutralny. Na tle innych giełd europejskich nasza wyglądała fatalnie.

Dopiero po pobudce w USA popyt szarpnął rynkiem i WIG20 znalazł się na poziomie neutralnym. Tam indeks poczekał do publikacji danych w USA po czym spokojnie ruszył na północ kończąc dzień wzrostami podobnymi do tych na innych rynkach europejskich. Jak widać na małym obrocie równie łatwo wykreować spadek jak i wzrost indeksów.

Piotr Kuczyński

Główny Analityk

Dom Inwestycyjny Xelion

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marketwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.