Powrót do strony głównej

W USA w środę, po czwartkowym rekordzie indeksu S&P 500, rynki miały do wyboru – kontynuację zwyżki albo odpoczynek. Od początku zdecydowanie nie zanosiło się bowiem na przecenę.
Opublikowane w środę dane makro były korzystne dla byków. Raport ADP o zmianie w marcu zatrudnienia w amerykańskim sektorze prywatnym pokazał, że w marcu przybyło w tym sektorze 191 tys. miejsc pracy (oczekiwano 195 tys.). Dane o zamówieniach w amerykańskim przemyśle pokazały, że w lutym wartość zamówień zwiększyła się o 1,6 proc. m/m (oczekiwano wzrostu o 0,9 proc.).

Rynek akcji rozpoczął sesję niepewnie, potem indeksy wzrosły, ale nie były to wzrosty duże. Na trzy godziny przed końcem sesji bykom zresztą zabrakło sił i indeks S&P 500 wrócił do poziomu neutralnego. Za ten zwrot winiono wypowiedzi członków Fed, ale ja ich przytaczał nie będę, bo tak naprawdę nie miały żadnego znaczenia.

W ostatniej godzinie sesji byki podjęły jeszcze jedną próbę zakończenia sesji zwyżką indeksów. Atak zakończył się powodzeniem. Zwyżki indeksów były nieduże, ale wystarczające do tego, żeby indeks S&P 500 ustanowił kolejny rekord wszech czasów.

GPW rozpoczęła środową sesję od wzrostu indeksów, ale niepewność panująca na giełdach europejskich hamowała zapędy byków. WIG20 zaczął się osuwać i w południe był już na poziomie neutralnym. Podobnie zachowywał się segment mniejszych spółek. Na rynku zapanował totalny marazm.

Dopiero po rozpoczęciu sesji w USA rozpoczęło się podciąganie indeksów, dzięki czemu WIG20 zyskał 0,43 proc. Zostało mu 45 punktów do zakończenia sesji 28. lutego, czyli w piątek przed inwazją Rosji na Krym. I tę stratę powinien w kwietniu odrobić.

Piotr Kuczyński

Główny Analityk

Dom Inwestycyjny Xelion

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marketwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.